Easyflycasting
Easyflycasting
I fodsporene på de store giganter
Loading
/
Podcastbeskrivelse: I fodsporene på de store giganter
Velkommen til en podcast, der tager dig med helt ud til de skånske kystlinjer i jagten på Nordens mest eftertragtede sølvtøj: den store havørred. Med titlen “I fodsporene på de store giganter” dykker vi ned i en guldgrube af viden fra pionerer som Jan Grünwald og Helge Kocman, der i 1970’erne og 80’erne lagde fundamentet for det moderne kystfiskeri i Skåne.
Hvad kan du forvente at høre?
  • De legendariske hotspots: Vi gennemgår kystens mest produktive pladser, fra de barske klipper ved Kullen og det varierede fiskeri i Øresund til de ikoniske strækninger på Sydkysten som Abbekås, Kåseberga og Gislövshammar. Vi besøger også de østlige perler ved Simrishamn og Stenshuvud, hvor chancen for virkelig store “overspringere” er i top.
  • Taktikken bag succesen: Lær hvorfor marts og april er de absolutte topmåneder, og hvordan den afgørende pålandsvind kan aktivere fiskene helt tæt under land. Vi taler om kunsten at læse bunden – fra den mørke tangbund til den eftertragtede leopardbund.
  • Mødet med giganterne: Hør de utrolige beretninger om drømmefangster, herunder historien om den enorme blankfisk på 8,5 kilo fra Kivik, og hvordan de svenske pionerer brugte kraftigt grej til at tæmme de stærke fisk i de store sten.
  • Udfordringer og sikkerhed: Vi belyser de farer, der lurer bag det smukke sceneri, fra de livsfarlige spøgelsesnet i brændingen til de ekstremt glatte klipper ved “Hammaren”, som kræver den største forsigtighed under vadning.
Denne podcast er en hyldest til både historien og de praktiske teknikker. Uanset om du fisker med flue eller kystwoblere, giver vi dig nøglen til at forstå kystens rytme, så du selv kan gå i fodsporene på de giganter, der har formet fiskeriet i generationer.
Gør dig klar til en rejse fyldt med saltvand, sølvblanke drømme og taktisk indsigt!

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *